Șahistele legitimate la Clubul Sportiv Municipal Mediaș au participat la Festivalul Internațional de Șah Cap Aurora în perioada 22 iunie – 01 iulie 2021.

Concursul internațional se organizează de peste 20 ani, la Cap Aurora, iar concurenţii sunt de toate vârstele de la categoria Piticot sub 6 ani, până la Seniori – Veterani peste 60 ani, toți pasionaţi de sportul minţii.

Cele 4 șahiste de la CSM Mediaș, care au participat la turneu, au obținut rezultate foarte bune.

Din 232 de participanți, cea mai bună clasare a aparținut sportivei Antonia Maria Onea-Decean, care a ocupat locul 2 la fete în cadrul Turneului sub 8 ani. De asemenea, Ștefania Czika a ocupat locul 5 la fete sub 16 ani, Maria Mihăilă a obținut locul 6 la fete sub 10 ani, iar Andra Horhat s-a clasat pe poziția a opta la fete sub 12 ani.